open positions simpas live better headline image

Open Positions

Current Job Openings

Industrial Designer

Simpas Live Better, one of the most successful companies in aluminum and steel fenestration products, having completed more than 200 projects in the USA, Canada, Israel and more is looking to hire an Industrial or Mechanical Engineer that will be a part of the estimation department.

The Industrial Designer will be responsible for setting up CNC machines in accordance with technical drawings and blueprints. The ideal candidate will use computer software to model cutting paths and program machines to feed the CNC machines in order to produce high-quality products that meet design specifications. This role requires a detail-oriented individual with strong problem-solving skills and a positive, professional attitude.

Key Responsibilities:

  • Read and interpret technical drawings and blueprints to set up machines accurately.
  • Use computer software (such as Logikal, ReynaPro suite, Schucal MCO for CNC, and CamQuix) to model cutting paths and program machines.
  • Perform quality assurance tests to ensure products meet design specifications.
  • Adjust machine cutting paths or settings to optimize production while maintaining high-quality standards.
  • Determine the appropriate tools required to cut specific materials and program machines accordingly.
  • Troubleshoot and resolve issues with machines as they arise.

Qualifications:

  • Degree in Industrial Design, Mechanical Engineering or relevant sector
  • Excellent verbal and written command of the English Language
  • AUTOCAD and 3D modeling knowledge
  • At least 2 years previous experience working in a manufacturing setting.
  • At least 2 years experience with computer software such as Logikal, ReynaPro, Schucal or similar
  • Strong attention to detail and the ability to closely follow directions.
  • Familiarity and skill with interpreting technical drawings and blueprints.
  • Ability to work independently and as part of a team.
  • Military obligations completed (for males)

Benefits:

  • Competitive Salary Package
  • Opportunities for professional development
  • A dynamic and supportive environment

Σχεδιαστής Βιομηχανικών Προϊόντων

Η Simpas Live Better, μία από τις πιο επιτυχημένες εταιρείες στον τομέα της κατασκευής κουφωμάτων αλουμινίου και χάλυβα, έχοντας ολοκληρώσει περισσότερα από 200 έργα στις ΗΠΑ, τον Καναδά, το Ισραήλ και άλλες χώρες, αναζητά να προσλάβει έναν σχεδιαστή βιομηχανικών προϊόντων ή μηχανολόγο μηχανικό που θα στελεχώσει το τμήμα σχεδιασμού.

Ο σχεδιαστής βιομηχανικών προϊόντων θα είναι υπεύθυνος για τη ρύθμιση μηχανών CNC σύμφωνα με τεχνικά σχέδια και σχεδιαγράμματα. Ο ιδανικός υποψήφιος θα χρησιμοποιεί λογισμικό υπολογιστών για τη μοντελοποίηση των κατεργασιών κοπής και τον προγραμματισμό των μηχανών για την τροφοδοσία των μηχανών CNC, για την παραγωγή προϊόντων υψηλής ποιότητας που πληρούν τις προδιαγραφές. Αυτός ο ρόλος απαιτεί ένα άτομο με προσοχή στην λεπτομέρια, με ισχυρές ικανότητες επίλυσης προβλημάτων και θετική, επαγγελματική στάση.

Βασικές ευθύνες:

  • Ανάγνωση και ερμηνεία τεχνικών σχεδίων και σχεδιαγραμμάτων για την ακριβή ρύθμιση των μηχανών.
  • Χρήση λογισμικού υπολογιστή (όπως Logikal, ReynaPro, Schucal MCO for CNC και CamQuix) για τη μοντελοποίηση των κατεργασιών κοπής και τον προγραμματισμό των μηχανών.
  • Εκτέλεση δοκιμών διασφάλισης ποιότητας ώστε τα προϊόντα να πληρούν τις προδιαγραφές.
  • Προσαρμογή των κατεργασιών κοπής ή των ρυθμίσεων των μηχανών για τη βελτιστοποίηση της παραγωγής, διατηρώντας παράλληλα τα πρότυπα υψηλής ποιότητας.
  • Καθορισμός των κατάλληλων εργαλείων που απαιτούνται για την κοπή συγκεκριμένων υλικών και ανάλογος προγραμματισμός των μηχανών.
  • Αντιμετώπιση και επίλυση προβλημάτων με τις μηχανές όταν προκύπτουν.

Προσόντα:

  • Πτυχίο Βιομηχανικού Σχεδιασμού, Μηχανολόγου Μηχανικού ή συναφούς τομέα
  • Άριστη προφορική και γραπτή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Γνώση AUTOCAD και τρισδιάστατης μοντελοποίησης
  • Προηγούμενη εμπειρία τουλάχιστον 2 ετών σε περιβάλλον παραγωγής.
  • Τουλάχιστον 2 έτη εμπειρίας με λογισμικό ηλεκτρονικών υπολογιστών όπως Logikal, ReynaPro, Schucal ή παρόμοιο
  • Προσοχή στη λεπτομέρεια και ικανότητα να ακολουθεί στενά τις οδηγίες.
  • Εξοικείωση και ικανότητα ερμηνείας τεχνικών σχεδίων και σχεδιαγραμμάτων.
  • Ικανότητα να εργάζεται ανεξάρτητα και ως μέλος μιας ομάδας.
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (για τους άνδρες)

Παροχές:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο μισθών
  • Ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης
  • Δυναμικό και υποστηρικτικό περιβάλλον

Craftsman for Aluminum & Steel Fenestration Constructions

Qualifications

  • Previous experience in the construction industry is required.

Τεχνίτης για Κατασκευές Προϊόντων Αλουμινίου & Χάλυβα

Προσόντα

  • Απαραίτητη προϋπηρεσία στον κλάδο των κατασκευών.

Woodworkers for Wood Packaging Products

Ξυλοτεχνίτες για Ξυλοσυσκευασία προϊόντων

Quality Assurance Manager

Duties

  • Monitors the relevant legislation and supports the procedures of the systems implemented by the company (ISO 9001, NFRC, ENERGY STAR)
  • Leads, coordinates and organises regular meetings
  • Organises and participates in Internal Inspections to ensure compliance with Quality procedures and the company's compliance with legal and corporate requirements
  • Coordinates communication of complaints from consumers/customers of the company and ensures that they are promptly provided with relevant information (verbal or written).
  • Manages the computerised system for recording communications/complaints from consumers/customers of the company.
  • Ensures training, development and evaluation of subordinates based on company procedures.
  • Record & evaluate suppliers on Quality issues.
  • Maintaining the systems documentation.

Υπεύθυνος Διασφάλισης Ποιότητας

Καθήκοντα

  • Παρακολουθεί τη σχετική Νομοθεσία και υποστηρίζει τις διαδικασίες των συστημάτων που εφαρμόζει η εταιρεία (ISO 9001,NFRC, ENERGY STAR)
  • Ηγείται, συντονίζει και οργανώνει τακτικές συναντήσεις
  • Οργανώνει και συμμετέχει στις Εσωτερικές Επιθεωρήσεις για τη διασφάλιση της τήρησης των διαδικασιών Ποιότητας και της συμμόρφωσης της εταιρείας με τις νομικές και εταιρικές απαιτήσεις
  • Συντονίζει την επικοινωνία για παράπονα των καταναλωτών/πελατών της εταιρίας και φροντίζει για την άμεση παροχή σχετικής ενημέρωσης (προφορικώς ή εγγράφως)
  • Διαχειρίζεται το μηχανογραφημένο σύστημα καταγραφής επικοινωνιών/παραπόνων των καταναλωτών/πελατών της εταιρίας.
  • Φροντίζει για την εκπαίδευση, την ανάπτυξη και την αξιολόγηση των υφισταμένων του με βάση τις διαδικασίες της επιχείρησης
  • Καταγραφή & αξιολόγηση προμηθευτών σε θέματα Ποιότητας
  • Τήρηση των εγγράφων των Συστημάτων

Future Opportunities

Content Creator

We are seeking a dynamic and creative individual to join our team as a Content Creator. The ideal candidate is passionate about storytelling through visual content and has a keen understanding of various social media platforms, including Instagram, TikTok, LinkedIn, and Facebook. The primary responsibility of this role is to create and curate engaging content for daily postings across these platforms.

Responsibilities

  1. Daily Content Creation:
    1. Develop and execute a daily content strategy for Instagram, TikTok, LinkedIn, and Facebook.
    2. Generate compelling and on-brand visuals, including photos, videos, and drone footage, to captivate our audience.
  2. Material Creation and Editing:
    1. Utilize creative tools and software for content creation and editing.
    2. Produce high-quality photos and videos that align with the brand's aesthetic and messaging.
  3. Drone Usage:
    1. Incorporate drone footage to enhance the visual appeal of content (where applicable and within legal guidelines).
    2. Ensure drone usage complies with relevant regulations and safety standards.
  4. Professional Compilation:
    1. Compile professional and polished content that reflects the company's values and goals.
    2. Maintain a consistent and cohesive visual identity across all social media channels.

  • Proven experience in social media content creation and management.
  • Proficient in photo and video editing tools/software.
  • Familiarity with drone usage and regulations.
  • Creative mindset with a strong eye for visual storytelling.
  • Excellent time management skills and ability to meet daily posting deadlines.
  • Understanding of social media trends and algorithms.

Δημιουργός Περιεχομένου

Αναζητούμε ένα δυναμικό και δημιουργικό άτομο για να ενταχθεί στην ομάδα μας ως Δημιουργός Περιεχομένου. Ο ιδανικός υποψήφιος είναι παθιασμένος με την αφήγηση ιστοριών μέσω οπτικού περιεχομένου και γνωρίζει καλά διάφορες πλατφόρμες κοινωνικών μέσων, όπως το Instagram, το TikTok, το LinkedIn και το Facebook. Η κύρια ευθύνη αυτού του ρόλου είναι να δημιουργεί και να επιμελείται ελκυστικό περιεχόμενο για καθημερινές αναρτήσεις σε αυτές τις πλατφόρμες.

Αρμοδιότητες

  1. Καθημερινή Δημιουργία Περιεχομένου:
    1. Ανάπτυξη και εκτέλεση καθημερινών στρατηγικών περιεχομένου για το Instagram, το TikTok, το LinkedIn και το Facebook.
    2. Δημιουργία συναρπαστικών και επώνυμων γραφικών, συμπεριλαμβανομένων φωτογραφιών, βίντεο και πλάνα από drone, για να αιχμαλωτίσετε το κοινό μας.
  2. Δημιουργία και επεξεργασία υλικού:
    1. Χρήση δημιουργικών εργαλείων και λογισμικού για τη δημιουργία και την επεξεργασία περιεχομένου.
    2. Δημιουργία φωτογραφιών και βίντεο υψηλής ποιότητας που ευθυγραμμίζονται με την αισθητική και τα μηνύματα της επωνυμίας μας.
  3. Χρήση drone:
    1. Χρήση υλικού από drone για βελτιωμένη ελκυστικότητα του περιεχομένου (όπου ισχύει και σύμφωνα με τις νομικές οδηγίες).
    2. Εξασφάλιση ότι η χρήση του drone συμμορφώνεται με τους σχετικούς κανονισμούς και τα πρότυπα ασφαλείας.
  4. Επαγγελματική συλλογή:
    1. Συγκέντρωση επαγγελματικού και εκλεπτυσμένου περιεχομένου που αντικατοπτρίζει τις αξίες και τους στόχους της εταιρείας.
    2. Διατήρηση μια συνεπούς και συνεκτικής οπτικής ταυτότητας σε όλα τα κανάλια μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Προσόντα

  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στη δημιουργία και διαχείριση περιεχομένου μέσων κοινωνικής δικτύωσης.
  • Γνώση σε εργαλεία/λογισμικό επεξεργασίας φωτογραφιών και βίντεο.
  • Εξοικείωση με τη χρήση και τους κανονισμούς του drone.
  • Δημιουργική νοοτροπία με έντονο μάτι για οπτική αφήγηση.
  • Άριστες δεξιότητες διαχείρισης χρόνου και ικανότητα τήρησης των ημερήσιων προθεσμιών ανάρτησης.
  • Κατανόηση των τάσεων και των αλγορίθμων των social media.
Let's shape together!

Ready to be part of our family?

Unlock a world of opportunities and become a cherished member of the Simpas Live Better family, where your unique skills contribute to a culture of continuous growth.

JOIN SIMPAS LIVE BETTER

Contact Information